Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Wymiana klocków hamulcowych. Zobacz, kiedy warto to zrobić i jak!

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Wymiana klocków hamulcowych. Zobacz, kiedy warto to zrobić i jak!

Data dodania: 04-09-2019

Klocki hamulcowe to element hamulca tarczowego, powszechnie stosowanego nie tylko w samochodach, ale i motocyklach, a nawet rowerach. Jednak jak każdy element pracujący w trybie ciernym, podlega szybkiemu zużyciu i po pewnym czasie kwalifikuje się do wymiany. Hamulec tarczowy to bardzo skuteczny system zatrzymywania pojazdu. Cały układ składa się z tarczy hamulcowej oraz zaciskającego się na niej mechanizmu zwanego zaciskami lub szczękami hamulcowymi.

W trakcie hamowania na znajdujący się w układzie hamulcowym płyn wywierane jest ciśnienie, co doprowadza do przesunięcia tłoczka, a ten dociska szczęki do obracającej się wraz z piastą tarczy. Wytwarza się wówczas tarcie i pojazd zwalnia. Żeby hamowanie mogło być efektywne, szczęki wyłożone są tzw. klockami hamulcowymi. 

Kiedy trzeba wymienić zużyte klocki hamulcowe na nowe? 

Klocki hamulcowe składają się z fundamentu oraz grubej okładziny ciernej. To właśnie okładzina bezpośrednio styka się z tarczą po zainicjowaniu hamowania. Łatwo się domyślić, że jest ona elementem, którego zużycie determinuje konieczność wymiany klocków na nowe. Całość zaprojektowano tak, by maksymalnie efektywnie hamować pojazd, jednocześnie wywierając minimalny nacisk na delikatną tarczę hamulcową. Dlatego właśnie klocki są najczęściej wymienianą częścią eksploatacyjną pojazdu.Częstotliwość wymiany klocków zależy od wielu czynników. Jeżeli poruszamy się autem tylko po mieście, to zużycie elementu następuje zwykle po około 30 000 km. Trochę lepiej mają kierowcy, którzy korzystają z samochodu do dłuższych przejazdów. W takim wypadku żywotność klocków może się wydłużyć nawet dwukrotnie – do 60 000 km. Zawsze jednak należy obserwować zachowanie swojego samochodu. Objawy zużycia klocków hamulcowych są dość charakterystyczne. Hamowanie staje się nieefektywne.

Klocki hamulcowe wymiana zużytych klocków hamulcowych bezpieczeństwo i jakość wykonania

Dobry kierowca zauważy, że jego pojazd nie zatrzymuje się tak szybko, jak zwykle...

Dobry kierowca zauważy, że jego pojazd nie zatrzymuje się tak szybko, jak zwykle lub nierównomierna praca hamulców ściąga auto na boki. Do tego dochodzą jeszcze nieprzyjemne dźwięki, jakie wydaje tarcie metalu o metal. Jeżeli okładzina się wytrze, po tarczy będzie się przesuwać fundament klocka. To nie tylko bardzo niebezpieczne, ale i nieopłacalne – tarcza hamulcowa pracująca w takich warunkach szybko ulegnie zniszczeniu i cena wymiany klocków zostanie zwiększona o koszt nowej tarczy. Nowoczesne pojazdy mają na desce rozdzielczej specjalna ikonkę sygnalizującą zużycie klocków. Kiedy się aktywuje, nie pozostaje nic innego, jak udać się do mechanika samochodowego.

Należy pamiętać, że nowe klocki musimy sobie sprawić również wtedy, kiedy wymieniamy tarczę. Nawet jeżeli nasze klocki przejeździły ułamek tego, co przewidział dla nich producent, ich współpraca z nową tarczą może sprawiać problemy, ponieważ system po wymianie wymaga odpowiedniego dotarcia. Specjaliści zalecają, by wymieniać tarcze hamulcowe co dwie wymiany klocków i w ten sposób uniknąć problemów. Części zamienne do układu hamulcowego łatwo pozyskać i nie są drogie.

Nowo zamontowane klocki należy dotrzeć wykonując kilka delikatnych, długich hamowań przy niedużej prędkości. Nie warto się przy tym przesadnie przejmować dziwnymi piskami i zgrzytami dobiegającymi z hamulców. Każdy nowy klocek pokryty jest specjalną substancją zabezpieczającą. Kiedy w wyniku eksploatacji substancja wyparuje, hamulce będą pracować cicho i sprawnie.

Skorzystaj z naszego katalogu klocków i tarcz, by przekonać się o skutecznym hamowaniu z firmą Martec: KATALOG TARCZ I KLOCKÓW HAMULCOWYCH W razie pytań chętnie dopasujemy odpowiednie hamulce, wystarczy wysłać do nas dane samochodu i nr nadwozia. Zapraszamy!
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń