Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Produkcja i testowanie klocków hamulcowych - krok po kroku

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Produkcja i testowanie klocków hamulcowych - krok po kroku

Data dodania: 14-10-2020
Produkcja klocków samochodowych nie należy do zbyt skomplikowanych. Chyba najważniejszym procesem jest dobór składników, z których robiony jest materiał ścierny. Jego dokładny skład oraz receptura są owiane tajemnicą. Aby mieszanka charakteryzowała się najwyższą jakością, wszystkie składniki i surowce są sprowadzane od sprawdzonych dostawców, a następnie dodatkowo badane w laboratorium fabryki.

Samo przygotowanie mieszanki odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu. W produkcji klocków używanych jest kilka typów mieszanki i każdy z nich posiada odrębny program, kontrolowany przez system komputerowy. Proces ważenia przebiega zgodnie z etapami określonymi w programie, a potem wszystkie składniki trafiają do mieszalnika wyposażonego w wysokoobrotowe głowice nożowe Loedige.

alt

Produkcja klocków hamulcowych

Kolejnym etapem produkcji klocków hamulcowych jest prasowanie wcześniej wymieszanego materiału. Odbywa się to w specjalnych prasach hydraulicznych. Każdy rodzaj klocka ma swoją określoną wartość ciśnienia prasowania oraz temperaturę. Opisywany proces odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy to metoda tradycyjna, spotykana u większości producentów klocków hamulcowych. Tu dużą rolę odgrywa wiedza oraz doświadczenie pracownika. Drugi przebiega z udziałem nowoczesnej, automatycznej prasy, która czterokrotnie zwiększa efektywność pracy. W tym procesie z góry określone są czas cyklu, ciśnienie, temperatura oraz pomiar grubości nakładki ściernej. Daje to pewność, że powstały klocek nie ma żadnych ukrytych wad.

Po opuszczeniu prasy klocek hamulcowy jest wypalany. Odbywa się to w specjalnie do tego przygotowanych komorach. Proces trwa od 6 do 8 godzin, po czym odpowiednio wygrzany klocek poddawany jest scorchingowi (drugiemu wypalaniu). Jest to termiczna obróbka materiału ciernego w temperaturze 800°C. Wykonywane jest to w nowoczesnym urządzeniu wyposażonym w lampy podczerwieni, które działają bezpośrednio na materiał ścierny. Scorching sprawia, że czas potrzebny do ułożenia się klocka na tarczach hamulcowych zostaje wyraźnie skrócony. Można powiedzieć, że bezpośrednio po zamontowaniu klocka w samochodzie wykazuje on od razu 100-procentową skuteczność hamowania.

Ostatni etap linii produkcyjnej to końcowa obróbka klocków. Obejmuje ona takie czynności, jak cięcie, szlifowanie, nakładanie masy antypiskowej, malowanie proszkowe, montowanie akcesoriów nakładanie shimów (płytek antywibracyjnych) oraz znakowanie numerem identyfikacyjnym. Przed pakowaniem klocek przechodzi przebiegającą według ustalonych procedur kontrolę końcową. Egzemplarze, które uzyskały pozytywną ocenę, trafiają do magazynu wyrobów gotowych.
 

Testowanie klocków hamulcowych

Fabryka posiada również własne laboratorium, gdzie dopracowuje się skład mieszanki oraz testuje powstałe klocki. Skuteczność pracy klocka sprawdza się na specjalnie do tego skonstruowanej maszynie, wyposażonej w tarczę hamulcową oraz docisk. Montuje się w niej klocek, a następnie wprawia w ruch tarczę hamulcową. W trakcie badania symuluje się proces hamowania. Na końcu pojawia się wykres, na którym można odczytać, w jakim stopniu klocek jest odporny na fading oraz jaki posiada współczynnik tarcia.

Wszystkie produkty firmy mają odpowiednie homologacje bezpieczeństwa, które powodują, że mogą być sprzedawane w całej Europie. Poruszamy ten ważny temat z związku z ogromną liczbą klocków hamulcowych z Chin, które powoli zalewają nasz rynek. Są one oczywiście tańsze, ale w większości wypadków nie mają odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa, więc ich sprzedaż odbywa się 
z naruszeniem prawa. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg i kupować produkty droższe, ale sprawdzone i obwarowane tak ważnymi homologacjami bezpieczeństwa.

Jeśli zależy wam na bezpiecznym hamowaniu w rozsądnej cenie koniecznie sprawdźcie, jakie możemy wam zaproponować tarcze i klocki hamulcowe w naszym katalogu: https://hamulce.martec.pl/tarcze-klocki-hamulcowe-c-1.html. Zależy nam na tym, aby zaoferować swoim klientom pełną pomoc w doborze części zamiennych przed, jak i po zakupie - szanujemy Twój czas i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń