Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Poczuj różnicę - tarcze hamulcowe TRW

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Poczuj różnicę - tarcze hamulcowe TRW

Data dodania: 30-10-2018
Hamulce tarczowe zostały wynalezione przez niemieckiego inżyniera Hermanna Klaue już w 1939 r., lecz wciąż mają przed sobą ogromne możliwości rozwoju. Pomimo to,że tarcze stosowane są już prawie od 70 lat, znajomość tajników ich produkcji jest nadal bardzo niska TRW o hamulcach tarczowych i tarczach hamulcowych wie wszystko.
 

Tarcze hamulcowe wysokiej jakości od TRW

Tarcze hamulcowe należą do części regularnie zużywających się podczas eksploatacji pojazdu, tak jak okładziny cierne. Zużycie tarcz może być bardzo intensywne gdyż przy pełnym obciążeniu samochodu ich temperatura wzrasta niekiedy do 850°C (tarcze wentylowane rozgrzewa ją się zwykle tylko do ok. 500-600°C). Oprócz temperatur na tarcze hamulcowe działają również skrajnie zmienne w ciągu roku warunki klimatyczne. W dodatku od tarcz wymaga się coraz niższego ciężaru lepszych parametrów hamowania i jak najniższego poziomu hałasu i wibracji Spełnianie tych oczekiwań zależy od trzech czynników najwyższej jakości użytych materiałów, nowoczesnych procesów wytwarzania i rygorystycznej kontroli jakości. 

Tarcze hamulcowe TRW hamulce tarczowe wysoka jakość wykonania

Najdokładniejsze metody testowania tarcz hamulcowych

Jakość tarczy hamulcowej zależy w dużym stopniu od dokładności wykończenia powierzchni, zachowania jednolitej grubości części roboczej oraz ścisłego przestrzegania wąskich zakresów tolerancji wymiarów. To wszystko decyduje o cichej pracy hamulców. Dla zapewnienia równomiernie wysokiego standardu wykonania wszystkie modele tarcz są gruntownie testowane podczas uruchamiania ich produkcji seryjnej. Na przykład w laboratoriach TRW przeprowadza się wówczas laserowy pomiar grubości tarczy w 30 różnych punktach, co zapewnia utrzymanie obowiązujących zakresów tolerancji i minimalizację wibracji. Sprawdzany jest również rozkład docisku powierzchni ciernych przy hamowaniu. Muszą one do siebie przylegać ściśle i równomiernie, gdyż w przeciwnym wypadku tarcza nie będzie pracować cicho. Tarcze hamulcowe muszą więc być wyważane (podobnie jak opony), by zmniejszyć wibracje dynamiczne powodowane wirowaniem niezrównoważonych mas.


W TRW bada się także materiał, z którego wykonane są tarcze, aby sprawdzić, czy nie ma w nim pęcherzyków powietrza i obcych wtrąceń, gdyż tego rodzaju wady mogą powodować groźne w skutkach awarie. Odlewy żeliwnych tarcz hamulcowych są, co prawda, produkowane w najnowocześniejszych europejskich odlewniach, jednak dodatkowe ich badania rentgenowskie, ujawniające oprócz uprzednio wspomnianych wad materiałowych, także mikropęknięcia i zakłócenia wewnętrznej struktury żeliwa, dają gwarancję absolutnej niezawodności końcowego produktu.

TRW tarcze hamulcowe wysoka jakość wykonania i masowa produkcja światowa

Podczas produkcji seryjnej identycznej kontroli poddawana jest co piąta tarcza hamulcowa. Jeśli jedno z elektronicznie sterowanych urządzeń kontrolnych wykryje jakiekolwiek nadmierne odchylenie od pierwotnych specyfikacji oryginalnej części wyposażenia pojazdu (np. w zakresie wytrzymałości, wymiarów lub gładkości powierzchni), linia produkcyjna zostaje zatrzymana do czasu wykrycia i wyeliminowania usterki. Również w odniesieniu do produktów gotowych przeprowadza się cale serie wnikliwych testów praktycznych. Należą do nich między innymi przeprowadzane na hamowni: symulacja całkowitego zużycia w trakcie eksploatacji oraz test hamowania przy dużych prędkościach. W ciągu lat opracowano również wiele innych testów drogowych, przeprowadzanych na zamkniętych torach, jak i w naturalnych warunkach (np. test alpejski). 

Jakość tarcz hamulcowych

TRW należy do najważniejszych światowych dostawców systemów hamulcowych i producentów tarcz na rynku oryginalnego wyposażenia pojazdów. Ta doświadczona firma oferuje, również asortyment najwyższej jakości tarcz na rynek części zamiennych. TRW systematycznie inwestuje w rozwój technologii produkcyjnych. Specjalistyczny zakład produkcyjny TRW w czeskiej miejscowości Frydlant w czerwcu 2008 r osiągnął imponujący wynik 12.000.000 wyprodukowanych tarcz hamulcowych. 

Tarcze hamulcowe TRW bezpieczeństwo i jakość wykonania tarcz hamulcowych

Inwestycja w zakład we Frydlancie umożliwia TRW osiągnięcie pozycji rynkowego lidera, który jest w stanie zaoferować swoim klientom najszerszy asortyment tarcz hamulcowych, przeznaczonych do ponad 96% europejskich samochodów. Zakład produkuje zarówno lite, jak i wentylowane tarcze hamulcowe na europejski rynek części zamiennych Pierwszym krokiem przy produkcji tarcz hamulcowych jest odpowiedni dobór materiałów. Większość tych elementów wykonuje się z żeliwa, jednak coraz częściej stosowane są także tarcze wysokowęglowe lub ze stopów GG15, GG20, GG15HC i innych.

Początkowe kroki przygotowawcze są równie ważne dla jakości produktu końcowego, jak sam pro- ces wytwarzania. TRW wykonuje liczne badania i analizy chemiczne żeliw oraz stopów używanych do produkcji tarcz. Daje to pewność, że każdy wyrób spełnia surowe wymogi jakości oryginalnego wyposażenia. Podobnym rygorom pod- lega również sam proces produkcyjny. Firma TRW zoptymalizowała jego automatyzację do tego stopnia, że obecnie wyprodukowanie jednej tarczy zajmuje około 55 sekund Przy kontroli przebiegu poszczególnych operacji produkcyjnych, a także podczas badania jakości wyrobów gotowych znajdują zastosowanie specjalne algorytmy statystyczne, dzięki którym proces kontroli może być równocześnie bardzo wnikliwy i wydajny. 

Skorzystaj z naszego katalogu klocków i tarcz, by przekonać się o skutecznym hamowaniu z firmą Martec: KATALOG TARCZ I KLOCKÓW HAMULCOWYCH W razie pytań chętnie dopasujemy odpowiednie hamulce, wystarczy wysłać do nas dane samochodu i nr nadwozia. Zapraszamy!
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń