Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie klocków hamulcowych?

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie klocków hamulcowych?

Data dodania: 03-04-2019
Klocki hamulcowe według statystyk są najczęściej wymienianymi częściami w samochodach. Zdecydowanie, sprawne klocki zapewniają nam bezpieczeństwo - nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego w trakcie jazdy w każdych warunkach. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą klocków hamulcowych to już teraz powinieneś zastanowić się nad kilkoma istotnymi rzeczami, poszukując zamienników.  Jeśli interesuje wam również problem, dlaczego klocki hamulcowe tak szybko się ścierają warto zajrzeć do naszego artykułu, nasz hamulcowy ekspert odpowiada na nurtujące was pytania: https://hamulce.martec.pl/dlaczego-klocki-hamulcowe-scieraja-sie-za-szybko-n-145.html


Poznaj typy klocków hamulcowych

Wśród klocków hamulcowych możemy wyróżnić cztery główne materiały z których wykonane są klocki. Zanim zdecydujemy się na wymianę klocków hamulcowych priorytetowo musimy się dowiedzieć, w jakie klocki nasz samochód jest wyposażony. Wtedy będziemy mogli dopasować odpowiednie zamienniki. Warto zawsze skonsultować się ze specjalistą, który określi jakie klocki powinniśmy zamontować.  
 • Półmetaliczne klocki hamulcowe. Zawierają 35-65% metalu, półmetaliczne klocki hamulcowe są bardzo trwałe, oferują wyjątkową wymianę ciepła. Mogą one jednak również być hałaśliwe, a także mogą spowodować uszkodzenie tarcz hamulcowej i są dużo mniej skuteczne w chłodne dni przy obniżonej temperaturze.
 • Organiczne, nie zawierające azbestu organiczne klocki lub NAO (organiczne azbestowe klocki hamulcowe). Wykonane są z materiałów włóknistych - takich jak guma, węgiel lub szkło - te klocki pracują  znacznie ciszej niż półmetaliczne alternatywy klocków. Ponieważ są one jednak bardziej miękkie, mają tendencję do szybszego zużywania się i mogą wybrudzić felgi. 
 • Nisko metaliczne klocki hamulcowe NAO. Są one generalnie wykonane ze związków organicznych z małą domieszką metalu - na przykład ze stali lub miedzi - przekłada się to na lepsze hamowanie i wysoki poziom ciepła. Te klocki hamulcowe  działają dość skutecznie, ale ich praca może być nieco głośniejsza w porównaniu z klockami organiczno azbestowymi. 
 • Ceramiczne klocki hamulcowe. Prawdopodobnie najskuteczniejsze klocki hamulcowe, złożone głównie z włókien ceramicznych. Generalnie są ciche i bardzo czysto pracują, przy minimalnych uszkodzeniach tarcz hamulcowych. Minusem może być to, że są stosunkowo drogie na rynku. 
W niektórych przypadkach możemy zastosować klocki o wyższej jakości, jednak zawsze warto wcześniej skonsultować się z ekspertem, aby upewnić się, czy będą dobrze one współpracowały z samochodem. 
alt

Jakich klocków hamulcowych potrzebuję do mojego samochodu? 

Dobra znajomość i umiejętność rozróżnienia klocków hamulcowych do naszego samochodu to już bardzo duży krok. Istotne jest, abyśmy dobrali klocki hamulcowe do typu pojazdu, którym się poruszamy, w przeciwnym razie takie niedopasowanie może przynieść nam wiele katastrofalnych skutków.

 • Lekkie i kompaktowe samochody. Mały, kompaktowy pojazd nie wymaga tak wiele siły, aby go zatrzymać. Organiczne klocki hamulcowe powinny zapewnić potrzebną siłę hamowania, wytwarzając  przy tym niewielki hałas i niewiele kosztują.  
 • Samochody średniej wielkości. Przy zwiększonym rozmiarze wymagana jest większa siła  hamowania. Należałoby zastosować nisko metaliczne NAO klocki hamulcowe, które jednak generują znacznie więcej hałasu,. Ceramiczne klocki hamulcowe - choć droższe - również dobrze pasują.
 • Samochody sportowe. Każdy samochód z szybkim przyspieszeniem musi wyhamować w równie imponującym tempie. W związku z tym zalecamy stosowanie pół metalicznego lub wysokowydajnego ceramicznego zestawu klocków hamulcowych, aby zapewnić niezbędną siłę hamowania.
 • Pojazdy ciężarowe - samochody ciężarowe, dostawcze, SUV-y. Znacznie zwiększona waga dużych pojazdów wymaga zwiększenia siły hamowania. Zalecane są klocki hamulcowe o większej zawartości metalu - im więcej metalu, tym skuteczniejsze powinno być hamowanie. Ciężkie klocki hamulcowe mogą być hałaśliwe, ale zapewnią Ci stabilne bezpieczeństwo na drodze.

Jakie klocki hamulcowe warto kupić?

Korzystając z powyższej listy wyróżniającej typy klocków oraz typy samochodów według ich przeznaczenia możemy kupić dopasowane klocki, które w pełni zatroszczą się o nasze bezpieczeństwo w drodze. Klocki, które zapewniają najlepszą skuteczność hamowania mogą być bardzo głośne i niezbyt czysto będą pracowały. Może zdarzyć się i tak, że będziemy potrzebowali takich klocków, które nie będą hałasowały, ale miękki materiał, z których zostaną wykonane spowoduje liczne wymiany klocków, dużo szybciej będą się zużywać. Zdecydowanie jeden typ klocków hamulcowych nie może być dopasowany do wszystkich typów samochodów. 
alt
Producenci klocków hamulcowych ściśle utrzymują w tajemnicy, jak wykonane są klocki hamulcowe. Zazwyczaj oferują szeroką gamę klocków do każdego zastosowania pojazdu. Najdroższe klocki hamulcowe, dostępne na rynku nie zawsze mogą sprawić, że nasz samochód będzie bezpieczny. Wszystko to zależy od zachowania odpowiednich standardów dotyczących techniki naszej jazdy. Warto zastanowić się, także jakie trasy pokonuje nasz samochód - montażysta pewnie dzięki temu pomoże w doborze klocków hamulcowych. 

Dostaniesz to za co zapłacisz...
Zazwyczaj kupujemy używane części, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wiadomo, że zakup oryginalnych części od producenta będzie zdecydowanie droższy niż z rynku wtórnego. Zasadniczo, polecamy, aby kupować zawsze najlepsze części w przedziale cenowym na który Cię stać. Jednakże, w przypadku wymiany klocków hamulcowych nie warto oszczędzać - są to priorytetowe części, nie warte kompromisów, w końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze, pasażerów i innych.  

Jak długo działają klocki hamulcowe?

Żywotność klocków może być zależna od wielu czynników - między innymi od naszych nawyków i stylu jazdy, ale także od technicznych predyspozycji naszego samochodu. Klocki organiczne zapewniają skuteczne hamowanie, jednak w trakcie nagłego hamowania mogą one się zacierać i nie zadziałać skutecznie.  Zazwyczaj klocki organiczne mają najkrótszą żywotność. Klocki hamulcowe półmetaliczne są dość twarde, ale wyróżniają się dłuższą trwałością. 

Producenci podają wytyczne odnośnie żywotności klocków w zakresie od 40000 do 100000 km. Często klocki hamulcowe wytrzymują zadziwiająco nawet od 160 000 km, w najgorszym wypadku ulegają zużyciu nawet po 1600 km, wszystko to może być wynikiem doboru klocka, zużycia tarcz hamulcowych, tarcia lub ciepła stosowanego podczas zwykłego użytkowania. Masa naszego samochodu, ciężar może, również mocno wpłynąć na ogólną żywotność naszych klocków. Dlatego dobrym pomysłem będzie sprawdzenie ich stanu podczas rutynowych przeglądów samochodu, dzięki miernikowi zużycia klocków hamulcowych jesteśmy. Zazwyczaj dobry mechanik będzie w stanie określić, ile pozostało materiału ciernego i oszacuje, jak długo jeszcze możemy pojeździć na aktualnych klockach.  

Jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe wymagają już wymiany?

Zdecydowanie, wskaźnikiem zużycia naszych klocków hamulcowych jest wyraźne piszczenie klocków hamulcowych w trakcie hamowania. Pisk klocków hamulcowych ostrzega kierowcę, że czas już na sprawdzenie hamulców i wymianę części. Jeśli piszczenie klocków hamulcowych zamienia się w odgłos “szlifowania metalu” to oznacza, że trzeba jak najszybciej wymienić klocki hamulcowe - prawdopodobnie tarcza hamulcowa ulega zniszczeniu, co może mocno wpłynąć na ograniczenie twojego bezpieczeństwa.

alt

Wymiana klocków hamulcowych to zadanie, które możemy wykonać sami - przy odrobinie technicznej wiedzy, jednak warto rozważyć, czy na pewno warto to zrobić samodzielnie. Wszak hamulce stanowią jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w naszym samochodzie.  
Jeśli jednak obawiasz się, że brakuje Ci wiedzy albo po prostu nie potrafisz tego wykonać samodzielnie - najlepiej od razu powierzyć taki montaż specjaliście. Wymiana klocków hamulcowych zazwyczaj nie jest bardzo kosztowna, a na pewno kosztuje mniej niż konsekwencje, wynikające z nieudanego montażu, który może się bardzo tragicznie odbić na naszym bezpieczeństwie, naszych pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. 

Jeśli zależy wam na bezpiecznym hamowaniu w rozsądnej cenie koniecznie sprawdźcie, jakie możemy wam zaproponować tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe w naszym cenniku - mamy dla Ciebie szereg najlepszych rozwiązań, już dziś znajdź dla siebie najlepsze klocki hamulcowe. Zależy nam na tym, aby zaoferować swoim klientom pełną pomoc w doborze części zamiennych przed, jak i po zakupie - szanujemy Twój czas i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń