Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Jaki wpływ mają tarcze hamulcowe na bicie na kierownicy podczas hamowania?

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Jaki wpływ mają tarcze hamulcowe na bicie na kierownicy podczas hamowania?

Data dodania: 26-03-2019
Każdy z nas uwielbia jazdę swoim samochodem, przemieszczanie nim powinno być przede wszystkim bezpiecznie jak i również przyjemne. Sprawność samochodu w głównej mierze zależy od nas i od tego jak często serwisujemy nasz samochód.Naszą spokojną jazdę może zakłócić pojawienie się usterki.  
 

Drgająca kierownica i co dalej z układem hamulcowym? 

W każdym samochodzie mamy styczność bezpośrednio z kierownicą. To ona może dać nam bezpośredni sygnał, że z naszym samochodem dzieje się coś niedobrego. Pojawienie się wibracji na kierownicy podczas jazdy na pewno nie powinny być zignorowane. Oprócz dyskomfortu, którego doświadczamy również nasze bezpieczeństwo oraz innych użytkowników drogi jest zagrożone. Właściciele, którzy używają swoich samochodów głównie po mieście, mogą nie być świadomi usterki samochodu. Wibracje na kierownicy pojawiają się zazwyczaj przy większych prędkościach. Same drgania nie należą do przyjemnych, są wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia.

Również wibracje przenoszone na układ kierowniczym jak i również zawieszenie powodują szybsze zużycie elementów metalowo-gumowych. Drgania mogą występować od bardzo wielu czynników.  W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wyważenie kół. Często niewyważone koła powodują wibracje na kierownicy, a nawet całego samochodu. Takie objaw często pojawia się po wjechaniu do dość dużej dziury w drodze. Również dobrze jest kontrolować raz na 15 tys km wyważenie kół. Również podczas eksploatacji pojazdu mogą odpaść z felgi ciężarki wyrównoważające. 

alt

Usterki w zawieszeniu

Dość często drgania w naszym samochodzie są od opon. Opony mają bezpośredni kontakt z drogą. Są narażone na szereg uszkodzeń podczas jazdy. Każde wybrzuszenie, ubytek w ogumieniu, ząbkowany bieżnik może powodować wibrację.Tutaj podobnie jak w przypadku felg warto jest udać się do wulkanizatora na kontrolę. Felgę również bardzo łatwo skrzywić. Kolejną przyczyną wibracji, którą warto poruszyć są usterki w zawieszeniu. Tutaj również jest sporo elementów zawieszenia, przez które możemy mieć problem z wibracjami w całym samochodzie jak i na kierownicy. Najczęściej są to zużyte sworznie lub zużycie tulei metalowo-gumowych. Ważne, aby po każdych czynnościach serwisowych przy zawieszeniu ustawić zbieżność kół.

Drgania również mogą pojawić się podczas tylko przyspieszania samochodu, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ układ przeniesienia napędu. Najczęściej uszkodzeniu ulegają przeguby zewnętrzne. Wtedy możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk podczas skręcania kół. Przeguby wewnętrzne na pewno rzadziej się uszkadzają. Ich usterka objawia się przy jeździe na wprost pod obciążeniem silnika. Występują wibracje całego nadwozia.


Krzywe tarcze hamulcowe 

Przechodzimy do objawu, który najczęściej daje o sobie znać podczas hamowania. Nieprzyjemne wibracje na kierownicy mogą pochodzić od układu hamulcowego. Zazwyczaj przyczyną takich drgań są krzywe tarcze hamulcowe. Usterka najczęściej występuje po wjechaniu w kałuże przy mocno rozgrzanych tarczach. Woda powoduje równomierne chłodzenie tarczy i niestety jest podatna na skrzywienie. Również w przypadku krzywych tarcz może pojawić się wyczuwalne pulsowanie pedału hamulca. Jazda z tą usterką jest niebezpieczna oraz prowadzi do szybszego zużycia elementów zawieszenia. 

Czym spowodowane jest bicie na kierownicy podczas hamowania? Na to pytanie zazwyczaj jest ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Często diagnoza może być mało miarodajna. Zdarzają się przypadki, że dopiero wymiana kilku elementów może rozwiązać nasz problem. Na pewno nie warto zwlekać z naprawą. Szybkie wykrycie usterki będzie dla nas dużo tańsze w naprawie.  

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń