Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Jak zadbać o układ hamulcowy po zimie?

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Jak zadbać o układ hamulcowy po zimie?

Data dodania: 05-03-2019
Bardzo ważną rzeczą po zimie jest aby sprawdzić swój układ hamulcowy, niskie temperatury, wilgoć, oraz chemia którą posypywane są drogi wpływa negatywnie na nasz układ hamulcowy. Tarcze i klocki nagrzewały się i chłodziły w krótkim czasie, co mogło przyczynić się do  korozji oraz szybszego zużycia tych podzespołów, a jak wiemy sprawny  układ hamowania wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, dlatego po zimie warto sprawdzić co w trawie piszczy. O układ hamulcowy powinniśmy dbać zawsze, a w razie potrzebny nie zwlekać z jego naprawa

Często  lekceważonym tematem są przewody hamulcowe, miedziane przewody są podatne na korozję, okres zimowy sprzyja korozji , podczas wizyty w warsztacie okaże się że pojawiła się rdza ale układ hamulcowy działa sprawnie (jeszcze!) nie powinniśmy się zastanawiać tylko wymienić te elementy. W przypadku klocków i tarczy hamulcowej powinniśmy uważać by nie dopuścić do nadmiernego zużycia się  okładziny ciernej, nadmiernie starta okładzina klocka spowoduje uszkodzenie tarczy hamulcowej. Kolejnym ważnym elementem to płyn hamulcowy, jeśli będziemy jeździć  ze zużytym płynem hamulcowym, to może się okazać, że w sytuacji intensywnego hamowania płyn straci swoje właściwości, a pedał robi się jak z „gumy” przy okazji wizyty w warsztacie dbajmy o to, aby sprawdzono nam jakość płynu, a w razie potrzeby koniecznie wymienić.


Płyn hamulcowy nie kosztuje dużo

Za litr zapłacimy 50-60 zł, wystarczy to na jego wymianę, Pamiętać również trzeba aby  podczas uzupełniania płynu oznaczonego jako Dot-3 nie mieszać z Dot-4. Należy tego bezwzględnie przestrzegać. W zdecydowanej większości w obecnie użytkowanych samochodach występuje już jednak płyn Dot-4 i jego wersje ulepszone  w samochodach np. z systemem ASR. Trzeba podkreślić iż w nowych samochodach które naszpikowane są elektroniką i różnymi systemami np. ASR ,ESP ,BAS do serwisowania układu hamulcowego nie wystarczy zwykły przysłowiowy młotek, prawdopodobnie trzeba będzie skorzystać z komputera diagnostycznego, warto powierzyć swoje bezpieczeństwo w ręce wyspecjalizowanego serwisu naprawczego.


Warto oczyścić tarcze i klocki hamulcowe przed montażem

Kierowcy którzy samodzielnie decydują się na wymianę klocków hamulcowych nie wiedzą, bądź nie pamiętają że nowe części przed montażem trzeba oczyścić. Nowe tarcze oraz klocki pokryte są ochronną warstwą, przed montażem elementów należy tą powłokę koniecznie usunąć.
Prawidłowe działanie klocków zależy od zacisku oraz oczyszczonej tarczy hamulcowej. Zadbany zacisk poprawia poruszanie się klocków w szczękach oraz sprawia, że dociskają one równolegle do płaszczyzny tarczy podczas hamowania. Usunięcie z powierzchni tarczy powłoki antykorozyjnej skraca czas powrotu do pełnej sprawności hamowania w pierwszych kilometrach eksploatacji nowych części. Do oczyszczania dostępnych jest sporo preparatów, Np. MoTip o pojemności 500 ml kosztuje ok. 10 zł. 

Jeśli zależy wam na bezpiecznym hamowaniu w rozsądnej cenie koniecznie sprawdźcie, jakie możemy wam zaproponować tarcze i klocki hamulcowe w naszym katalogu: https://hamulce.martec.pl/tarcze-klocki-hamulcowe-c-1.html. Zależy nam na tym, aby zaoferować swoim klientom pełną pomoc w doborze części zamiennych przed, jak i po zakupie - szanujemy Twój czas i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń