Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Czy tarcze i klocki hamulcowe mają wpływ na zapiekanie się hamulców?

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Czy tarcze i klocki hamulcowe mają wpływ na zapiekanie się hamulców?

Data dodania: 08-08-2019
Zapiekanie się hamulców utożsamiać można z zakłóceniem  działania zacisków. Narażone są one na niekorzystne warunki pracy, zróżnicowane temperatury,wilgoć,sól czy uszkodzenia mechaniczne, te czynniki sprzyjają tworzeniu się korozji. która stanowi główną przyczynę zaawansowanego zużycia zacisków. 

Za dociśnięcie klocków do tarczy odpowiadają  tłoczki i prowadnice zacisków, problem zapiekania może tyczyć się obu tych podzespołów, w pierwszej kolejności dochodzi do  uszkodzenia gumowych uszczelniaczy, które odizolowują  kluczowe elementy zacisku od środowiska zewnętrznego. Na skutek tego do wnętrza cylinderków lub prowadnic dostają się zanieczyszczenia, w skutek których podzespoły nie będą w stanie płynnie pracować i dociskać klocków do tarcz, w niektórych przypadkach może dojść do zapieczenia się prowadnic lub tłoczków w skutek zużycia się smaru który zapewnia płynny ruch ale również stanowi zabezpieczenie antykorozyjne.


Jak tarcze i klocki hamulcowe wpływają na zapieczenie hamulców?

Pierwsze symptomy zapieczenia się hamulców to m.in. odgłosy pisków i tarcia klocków o tarcze podczas powolnego ruszania. Te dźwięki sugerują niewłaściwą  pracę zacisku , który nie jest w stanie wrócić na swoją pierwotną pozycję po zdjęciu nogi z pedału hamulca, jeśli tarcza pokryta jest dużą ilością rdzy , zacisk blokuje się podczas hamowania a klocki nie przywierają z odpowiednią siła. 

O niewłaściwej pracy zacisków przekonać się można na własnej skórze, po kilku hamowaniach tarcza powinna rozgrzać się do wysokiej temperatury, jeśli jej temperatura będzie niższa i tarcza okaże się letnia w dotyku świadczy to  bez wątpienia o zapieczeniu się elementów układu. Jednak najbezpieczniejszym i najbardziej miarodajnym sposobem na zbadanie  w jakim stanie są nasze hamulce będzie wizyta na stacji kontroli pojazdów  i wykonanie testu na rolkach, określi to siłę oporu  stawiana przez  klocki hamulcowe. 

alt


Jak pomóc zapieczonym hamulcom? 

Prace i środki jakie trzeba będzie przeznaczyć na przywrócenie hamulcom pełną sprawność uzależniona jest od stopnia ich zapieczenia, Jeśli uszczelniacze pozostały  nieuszkodzone warto zaaplikować smar do  wnętrz prowadnic i cylinderków. W takim celu z pomocą przyjdą nam specjalne pasty ceramiczne  odporne na działanie wysokich temperatur jakie panują w układzie hamulcowym. 

Jeżeli jednak sprawa jest znacznie poważniejsza  i na powierzchni metalowej podzespołów zacisku pojawiły się silne wżery, konieczna będzie jego regeneracja . Zakupić trzeba będzie nowe prowadnice zacisków  oraz tłoczki wraz z kompletem uszczelniaczy. Całkowity koszt zakupu wszystkich niezbędnych części  to koszt ok. 200 zł, oczywiście w zależności od modelu samochodu.

Jeśli zależy wam na bezpiecznym hamowaniu w rozsądnej cenie koniecznie sprawdźcie, jakie możemy wam zaproponować tarcze i klocki hamulcowe w naszym katalogu: https://hamulce.martec.pl/tarcze-klocki-hamulcowe-c-1.html. Zależy nam na tym, aby zaoferować swoim klientom pełną pomoc w doborze części zamiennych przed, jak i po zakupie - szanujemy Twój czas i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń