Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Czy nieprawidłowy montaż sprawia, że klocki hamulcowe ścierają się szybciej?

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Czy nieprawidłowy montaż sprawia, że klocki hamulcowe ścierają się szybciej?

Data dodania: 23-09-2019
Hamulec tarczowy w samochodzie poddawany jest coraz większym obciążeniom z powodu wzrostu mocy silników samochodowych.Tarcze i klocki muszą zatrzymywać samochody z coraz większych prędkości oraz działać dynamicznie - adekwatnie do stylu jazdy kierowców. Tarcie między klockiem a tarcza oraz zużycie tych elementów z tym związanych to naturalny proces. 

Co prawda zależy on od stylu jazdy, ukształtowania terenu, jakości części hamulcowych ale jest to naturalny proces. Coraz cieńsze okładziny klocków oraz zmniejszająca się grubość tarczy hamulcowej z czasem doprowadza do konieczności wymiany tych elementów. Ten naturalny proces może zostać jednak naruszony co powoduje, że klocki ścierają się zbyt szybko. 


Co powoduje uszkodzenia klocków hamulcowych? 

Co taki efekt powoduje? Przede wszystkim klocki powinny ścierać się równomiernie po obydwu stronach tarczy oraz na obydwu kołach osi ponieważ zawsze wymieniamy je parami na obydwu kołach. Odstępstwa od tej reguły mogą być spowodowane kilkoma przyczynami. Po pierwsze wadliwe działanie układu hamulcowego spowodowane np. zatarciem się klocka w jarzmie zacisku, lub nie odbijającym  tłoczkiem zacisku hamulcowego doprowadza do nierównomiernego oraz do zbyt wczesnego starcia okładziny ciernej klocka. W takim przypadku należy podjąć odpowiednie czynności serwisowe, czyli przeczyszczenie prowadnic lub regeneracja zacisku hamulcowego. Inne przyczyny zbyt wczesnego zużycia się klocka hamulcowego to wadliwy montaż. 

alt


Niepoprawny montaż źródłem problemów ścierania klocków hamulcowych

Niektóre klocki muszą być zamontowane w odpowiednim kierunku, po odpowiedniej stronie tarczy hamulcowej. Niepoprawny montaż również prowadzi do szybkiego zużycia się okładziny ciernej lub jej nierównomiernego zużycia. Inna przyczyna przedwczesnego starcia się klocków hamulcowych to błędy kierowcy.  Zbyt duże obciążenie klocka hamulcowego podczas np. zjazdów ze wzniesienia - hamowanie hamulcem a nie silnikiem samochodu - doprowadzić może do przegrzewania się układu i zmniejszenia skuteczności hamowania lub nawet awarii systemu hamulcowego. Inny błąd to agresywny styl jazdy który wspomagany jest systemami samochodu jak ABS ESP, co prowadzi do przyspieszonego zużycia klocka hamulcowego.

Przedwczesne zużycie klocka hamulcowego może być również spowodowane zużytą tarczą hamulcowa. Wszelkie rowki i pęknięcia przyspieszają zużywanie się klocków hamulcowych. Te usterki tarczy sprawiają, że klocek nie przylega całą powierzchnią do tarczy hamulcowej powodując przedwczesne jego zużycie. Warto przy wymianie klocków wymieniać je parami na osi kół samochodu oraz należy stosować nowe elementy montażowe które gwarantują swobodę poruszania się klocki w jarzmie zacisku. Wykluczając powyższe usterki oraz stosując się do naszych podpowiedzi będziesz mógł długo cieszyć się sprawnymi i niezawodnymi hamulcami.

Jeśli zależy wam na bezpiecznym hamowaniu w rozsądnej cenie koniecznie sprawdźcie, jakie możemy wam zaproponować tarcze i klocki hamulcowe w naszym katalogu: https://hamulce.martec.pl/tarcze-klocki-hamulcowe-c-1.html. Zależy nam na tym, aby zaoferować swoim klientom pełną pomoc w doborze części zamiennych przed, jak i po zakupie - szanujemy Twój czas i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń