Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Czy felgi mają znaczenie takie jak klocki hamulcowe w hamowaniu?

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Czy felgi mają znaczenie takie jak klocki hamulcowe w hamowaniu?

Data dodania: 07-11-2019
Zestawy montowane w naszych pojazdach przez producentów, przeważnie dobrane są pod względem optymalnej pracy w przypadku "zwykłego użytkownika", pracują odpowiednio w każdych warunkach. Przychodzi taka chwila kiedy zastanawiamy się czy może lepiej zastosować jakieś lepsze hamulce? Nawiercane, frezowane a może lepsze klocki. Rozwiązania tuningowe mają przeznaczenie specjalistyczne – idealnie sprawdzają się tylko w wybranych sytuacjach, a w innych osiągają wyniki znacznie gorsze od standardowych. 

Jest to szczególnie dobrze widoczne w przypadku zestawów sportowych, które uzyskują pełną wydajność dopiero po rozgrzaniu się, jeżeli nie osiąga odpowiedniej temperatury droga hamowania jest wyraźnie dłuższa niż nawet ma to miejsce w przypadku zestawów seryjnych. Zacznijmy od klocków, bo to  najtańszy podzespół układu hamulcowego, a ich wymiana może zdecydowanie poprawić hamowanie.


Hamulce dla wyczynowców

Jeżeli chcemy uzyskać wysoki poziom siły hamowania trzeba będzie skorzystać z oferty firm, które zaopatrują rynek w części układu hamulcowego dla wyczynowców. Np: Ferodo, Brembo, TRW... klocki takie mają odpowiednią mieszankę, która zapewnia lepsze połączenie cierne. Ale należy pamiętać że mieszanka taka dużo szybciej się zużywa. Firmy te oczywiście rozdzielają swoje produkty, na te do użytku codziennego i typowo wyczynowe, które zalecamy montować jedynie w pojazdach stricte wyścigowych. 

Kolejnym elementem który zwiększa wydolność naszego układu to tarcza. Przy jej wyborze zastanówmy się dwa razy. Bardzo często popełnianym błędem jest kupno "tuningowej" tarczy która jedynie wizualnie przypomina części przetestowane pod względem osiągów  Takie pseudo sportowe tarcze nie dość że wcale nie poprawia osiągów to mocno przyczynia się do zużycia a właściwie ścięcia naszych klocków. 

Może i owszem, otwory będą lepiej odprowadzać ciepło to frezy często działają jak hebel i ścinają nasze klocki aż miło. Tu także nie należy oszczędzać i jak w przypadku klocków zakupić produkty renomowanych firm. Ilość, rozmiar oraz umiejscowienie otworów to czynniki determinujące nie tylko wydajność układu hamulcowego, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowania. Oczywiste jest to że im większa tarcza tym większa powierzchnia cierna i większa skuteczność hamowania, jednak wielkość tarczy jest tak naprawdę uzależniona od modelu samochodu i wielkości felg.


Felgi mają znaczenie na hamowanie? 

Wbrew pozorom spory wpływ na skuteczność hamowania mają właśnie felgi. Odpowiedni kształt felg pozwala na dobry przepływ powietrza i lepsze chłodzenie. Alufelgi często projektowane są własnie tak aby podczas jazdy powietrze kierowane było na tarczę. Felgi stalowe ze względu na swoja pełniejszą konstrukcje zdecydowanie gorzej nadają się do aut ze sportowym układem hamulcowym. 

Korzystny wpływ ma także wymiana zacisków, najprostszą metodą jest po prostu zamontowanie kompletnych hamulców od sportowej wersji naszego modelu. Większe tłoczki to większa siła nacisku i lepsza droga hamowania. Oczywiście należy się zastanowić czy nasz styl jazdy wymaga ingerencji w układ hamulcowy. Jeśli tak to przed nami długa droga. Wybór jest bardzo duży i nie łatwo dobrze dobrać sportowe hamulce. Zalecamy wymianę części które pochodzą od jednego producenta, części te wzajemnie się uzupełniają i na pewno będziemy zadowoleni.

Jeśli zależy wam na bezpiecznym hamowaniu w rozsądnej cenie koniecznie sprawdźcie, jakie możemy wam zaproponować tarcze i klocki hamulcowe w naszym katalogu: https://hamulce.martec.pl/tarcze-klocki-hamulcowe-c-1.html. Zależy nam na tym, aby zaoferować swoim klientom pełną pomoc w doborze części zamiennych przed, jak i po zakupie - szanujemy Twój czas i zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń