Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » Bezpieczne hamowanie dzięki firmie Bosch

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Bezpieczne hamowanie dzięki firmie Bosch

Data dodania: 10-09-2018
Sprawnie działające hamulce to jeden z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy samochodem. W segmencie hamulców pionierem technik bezpieczeństwa jest firma Bosch, która obchodzi w bieżącym roku 125-lecie swojego istnienia. Jako dostawca systemów hamulcowych Bosch posiada wszystkie elementy stosowane w układach hamulcowych także w ofercie części zamiennych na rynku wtórnym. Robert Bosch rozpoczynając swoją działalność 125 lat temu w małym warsztacie mechaniki precyzyjnej w Stuttgarcie dostarczał dla motoryzacji nie tylko części, ale przede wszystkim innowacyjne rozwiązania, które kładły kolejne podwaliny pod rozwój motoryzacji. Takim kamieniem milowym w rozwoju tej branży okazał się być wysokonapięciowy zapłon elektromagnetyczny do silników benzynowych.
 
Dzisiaj w branży motoryzacyjnej marka Bosch jest uznanym na świecie symbolem innowacyjnej techniki, najwyższej jakości i niezawodności. W segmencie układów hamulcowych Bosch także zapisał się w historii jako pionier stosowanych do dziś i wciąż udoskonalanych technik bezpieczeństwa. W roku 1927 firma Robert Bosch opracowała własną konstrukcję podciśnieniowego układu wspomagania hamulców. W 1936 roku Bosch zgłosił do patentu „urządzenie zapobiegające blokowaniu kół pojazdu mechanicznego w trakcie hamowania” – prototyp współczesnego systemu ABS, który do produkcji seryjnej wszedł w roku 1978. W roku 1986, bazując na ABS Bosch wprowadził do produkcji seryjnej system ASR zapobiegający poślizgowi kół napędowych podczas ruszania. Duże nakłady na prace badawczo-rozwojowe przyniosły w 1995 roku owoce w postaci pierwszego na świecie elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy – ESP, który poprawia stabilność pojazdu we wszystkich sytuacjach krytycznych, w jakich może się znaleźć.
 

Zapobieganie blokowaniu i poślizgowi kół: systemy ABS i ASR

W 1978 roku Bosch jako pierwszy wprowadził na rynek elektronicznie sterowany system ABS zapobiegający blokowaniu kół w trakcie hamowania, który z biegiem lat był nieustannie doskonalony. W 2005 roku na rynek została wprowadzona obecna generacja systemu ABS 8.1 o konstrukcji modułowej, co umożliwiło stworzenie wielu zaawansowanych wersji systemu obejmującego ABS, ASR i ESP.
 
Systemy ABS i ASR wykorzystują te same czujniki prędkości obrotowej kół oraz wspólny sterownik. Na każdym z kół zamontowany jest czujnik prędkości obrotowej, który rejestruje ruch kół i przekazuje sygnały do elektronicznego sterownika. W razie możliwego zablokowania koła następuje integracja systemu ABS: agregat hydrauliczny moduluje dopływ ciśnienia, aby uniemożliwić zatrzymanie koła. Gdy koło znów zaczyna się obracać swobodniej, ciśnienie zostaje ponownie zwiększone.

Bosch tarcze hamulcowe najwyższa jakość wykonania i wytrzymałość
 
System ASR rejestruje prędkość obrotową kół podczas ruszania i przyspieszania, analizuje sygnały i rozpoznaje sytuacje, w których koło wykazuje tendencję do obracania się w miejscu. Jeśli oba koła wykazują zbyt duży poślizg, następuje obniżenie prędkości obrotowej silnika. Jeśli tendencję do poślizgu wykazuje jedno z kół, zostaje ono precyzyjnie przyhamowane.
 

Znaczne obniżanie liczby wypadków: elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP

Najbardziej kompleksowym systemem bezpieczeństwa jest system ESP, czyli system stabilizacji toru jazdy. Podnosi on stopień aktywnego bezpieczeństwa we wszystkich sytuacjach na drodze. Z praw fizyki wynika, iż kierowca jest w stanie utrzymać stabilność pojazdu do momentu, gdy nie zostanie zerwana przyczepność wynikająca z sił tarcia pomiędzy kołami a nawierzchnią. Gdy tak się stanie, następuje utrata stabilności i pojazd zaczyna zbaczać z toru jazdy zadanego przez ruch kierownicą. Najczęściej dzieje się tak przy omijaniu przeszkody na drodze, nagłej zmianie nawierzchni jezdni, czy błędnej ocenie ostrości zakrętu. Wówczas system ESP rozpoznaje zagrożenie poślizgiem we wczesnej fazie i aktywnie mu zapobiega utrzymując właściwy tor jazdy. Dzięki temu pozwala zapobiec wielu ciężkim wypadkom drogowym.

Bosch wiodącym dostawcą systemów hamulcowych

Będąc wiodącym dostawcą systemów hamulcowych, przy produkcji części zamiennych Bosch wykorzystuje cały swój know-how i oferuje kompletny asortyment produktów. Oferta firmy obejmuje wszystkie elementy układów hamulcowych: od układu uruchamiania hamulca i komponentów hydraulicznych, poprzez hamulce tarczowe i bębnowe aż po systemy elektroniczne. Bosch w ponad 95 proc. pokrywa potrzeby rynku europejskiego w zakresie części zamiennych do hamulców tarczowych i bębnowych w samochodach osobowych, w przypadku komponentów hydraulicznych pokrycie potrzeb rynku wynosi około 90 proc. Program sprzedaży obejmuje w sumie 26 linii produktów i ponad 10 tys. numerów katalogowych.
 
Bosch opracowuje i udoskonala również komponenty niezbędne do właściwego funkcjonowania układów hamulcowych oraz produkty techniki diagnostycznej. Na rynku polskim dostępny jest płyn hamulcowy DOT 4 HP opracowany i przeznaczony specjalnie do systemów bezpieczeństwa ABS, ASR, ESP ze względu na odpowiednie właściwości lepkościowe.
 
Bosch zajmuje przodującą pozycję na rynku części samochodowych także jako informacji źródło wiedzy i informacji przydatnych w pracy warsztatowej. Podczas praktycznych szkoleń technicznych Bosch przekazuje mechanikom wiedzę na temat nowoczesnych systemów hamulcowych. Pomoc stanowią informacje pochodzące z obszernych katalogów części Boscha, programu do obsługi warsztatów ESI[tronic], internetowej bazy danych oraz infolinii technicznej. Oprócz nich warsztaty mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny serii KTS (testery usterek), który pomaga efektywnie wykonać wszelkie prace związane z serwisowaniem i naprawą nowoczesnych układów hamulcowych.

Tarcze hamulcowe Bosch precyzyjna i solidna jakość wykonania

Unia Europejska wprowadziła obowiązek stosowania układu wspomagania nagłego hamowania i ESP

Od dnia 24.11.2009 wszystkie nowe samochody osobowe oraz lekkie samochody użytkowe produkowane na terenie Unii muszą być wyposażone seryjnie w układ wspomagania nagłego hamowania. Od dnia 24.02.2011 regulacja ta obowiązuje już wszystkie nowe pojazdy w UE. Wspomniane przepisy stanowią część nowego rozporządzenia unijnego, które ma na celu poprawę ochrony pieszych w ruchu drogowym. Układ wspomagania nagłego hamowania przydaje się w sytuacjach wymagających hamowania awaryjnego: gdy kierowca gwałtownie naciśnie pedał hamulca, system wykryje sytuację awaryjną i błyskawicznie zwiększy ciśnienie w układzie, a tym samym spowoduje większe siły hamowania na kołach pojazdu. Pozwoli to skrócić drogę hamowania i zmniejszyć prawdopodobieństwo kolizji. Przy kompleksowym wyposażaniu pojazdów w układy wspomagania nagłego hamowania będzie można zgodnie z badaniami UE ograniczyć liczbę śmiertelnych kolizji z udziałem pieszych nawet o 1 100 przypadków rocznie.
 
Poprawę bezpieczeństwa ma na celu także kolejne rozporządzenie, które weszło w życie w sierpniu 2009 roku. Przewiduje ono między innymi wprowadzany stopniowo obowiązek stosowania systemu ESP od listopada 2011 roku, zapewniającego pojazdowi większą stabilność podczas jazdy. Ponadto pojazdy użytkowe muszą najpóźniej od listopada 2015 roku być obowiązkowo wyposażone także w inteligentne układy hamowania awaryjnego oraz w systemy ostrzegające o niezamierzonej zmianie pasa ruchu.

Skorzystaj z naszego katalogu klocków i tarcz, by przekonać się o skutecznym hamowaniu z firmą Martec: KATALOG TARCZ I KLOCKÓW HAMULCOWYCH W razie pytań chętnie dopasujemy odpowiednie hamulce, wystarczy wysłać do nas dane samochodu i nr nadwozia. Zapraszamy!

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń