Hamulce.Martec.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1124
Strona główna1 » Poradniki2 » 90 lat hamulców Bosch - od serwa hamulca do klocków hamulcowych bez miedzi

Wyszukaj Hamulce

Kontakt

 • MARTEC Automotive Sp. z o.o.
  al. M.B. Fatimskiej 16, 33-100 Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:hm@martec.pl
 • Telefon:14 689 1124
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-16:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

90 lat hamulców Bosch - od serwa hamulca do klocków hamulcowych bez miedzi

Data dodania: 10-09-2018

Bez wątpienia hamulce były pierwszym i najważniejszym elementem bezpieczeństwa w pojeździe. Już w latach dwudziestych XX wieku hamulce nie mogły sobie poradzić z rosnącymi osiągami silnika i ciężarem ówczesnych pojazdów. Pneumatyczne wspomaganie hamulców, zaprezentowane przez firmę Bosch w 1927 roku, znacznie zwiększyło bezpieczeństwo na drogach.

Dzięki temu genialnemu wynalazkowi, droga hamowania ówczesnych pojazdów ciężarowych zmniejszyła się o jedną trzecią. Rok później firma Bosch przedstawiła kompaktowe serwo hamulców, zwane „Bosch-Bremshelf”, które znalazło zastosowanie w samochodach osobowych. Już w roku 1936 Bosch zgłosił patent na „Urządzenie do zapobiegania blokowaniu hamowanych kół pojazdu silnikowego”, które stanowiło podstawę dla nowoczesnych układów przeciwblokujących ABS. Jednak dopiero dzięki technice cyfrowej możliwa była seryjna produkcja układów ABS w 1978 roku. Rozwiązania Bosch, takie jak: ABS, system kontroli trakcji TCS wprowadzony w 1986 roku i oparty na ABS, a także elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP® stworzony w roku 1995, stały się najważniejszymi elementami bezpiecznego hamowania. 

Bosch tarcze hamulcowe jakość wykonania i bezpieczeństwo w drodze dzięki stabilnemu układowi hamowania

Innowacyjne rozwiązania Bosch we wszystkich podzespołach hamowania

Od 90 lat inżynierowie firmy Bosch, opracowując innowacyjne rozwiązania techniczne, wynalazki i patenty dotyczące hamulców, wyznaczają stale nowe standardy, dzięki czemu nasze samochody stają się bezpieczniejsze. Układy przeciwblokujące są dziś obowiązkowym wyposażeniem pojazdów. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP® jest wymagany prawnie w wielu krajach. Poza tymi układami elektronicznymi, rozwiązania firmy Bosch poprawiły również skuteczność działania wszystkich pozostałych elementów hamulców. Na przykład tarcze hamulcowe z wysokowęglowego żeliwa, wprowadzone w roku 1983, znacznie poprawiły skuteczność hamowania pojazdów z silnikami o dużej  mocy. W latach 2001-2012 wiele innowacji miało również wpływ na rozwój zacisków hamulca. W 2016 roku Bosch przedstawił innowacyjne, wysokiej jakości płyny hamulcowe ENV6 i ENV4, które zapewniają szybką reakcję i niezawodne działanie nowoczesnych układów hamulcowych.

Za sprawą mieszanki: nowe kompozycje materiałów ciernych do klocków hamulcowych

Dzięki nowatorskim technologiom produkcji i nowym materiałom ciernym, firmie Bosch udało się uzyskać postęp w zakresie klocków hamulcowych, które mają niezawodnie przenosić siłę hamowania i bezpiecznie zahamować pojazd. Przy projektowaniu klocków hamulcowych należy brać pod uwagę przepisy ruchu drogowego, różniące się znacznie w poszczególnych krajach, a także ograniczenia prędkości i przepisy dotyczące ochrony środowiska. Dlatego firma Bosch produkuje wiele różnych klocków hamulcowych pod kątem określonych wymagań regionalnych. Klocki te zazwyczaj przewyższają wymagania prawne. Na przykład w stanach Waszyngton i Kalifornia (USA) wprowadzono już w roku 2010 przepisy mające na celu zmniejszenie ilości miedzi stosowanej w klockach hamulcowych. W rezultacie inżynierowie firmy Bosch opracowali mieszankę na okładziny cierne pozbawione miedzi, która została opatentowana w roku  2014 i jako pierwsza została wprowadzona na rynek w klockach hamulcowych, osiem lat przed wejściem w życie ustawy. Klocki hamulcowe nie zawierające miedzi są oferowane przez firmę Bosch również na europejskim rynku. W Unii Europejskiej nie ma jednak obowiązku prawnego ich stosowania.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług.

Zatrudnia około 402 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2017). W 2017 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78,1 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowania i usług oraz własną chmurę danych IoT Cloud, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. 

Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 64 500 pracowników w działach badań i rozwoju w 125 ośrodkach R&D na całym świecie.

Skorzystaj z naszego katalogu klocków i tarcz, by przekonać się o skutecznym hamowaniu z firmą Martec: KATALOG TARCZ I KLOCKÓW HAMULCOWYCH W razie pytań chętnie dopasujemy odpowiednie hamulce, wystarczy wysłać do nas dane samochodu i nr nadwozia. Zapraszamy!

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń